28 cze

Jeśli bronimy szlachetnych wartości, to róbmy to mądrze

Jeśli bronimy szlachetnych wartości, to róbmy to mądrze

Uczestnicy zebrania Kongresu Polonii Amerykańskiej przysłali do Redakcji Kuriera Plus list na papierze firmowym nowojorskiego oddziału KPA, w którym stają w obronie wartości chrześcijańskich, a które to według nich zostały zbezczeszczone na łamach wymienionego czasopisma. Całym sercem jestem po stronie tych, którzy stają w obronie tak bliskich mi wartości. Mam do nich ogromny szacunek, pod warunkiem, że robią to mądrze. Jeśli tego zabraknie, to sprawdza się wtedy polskie porzekadło, że lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć.

Uczestnicy nowojorskiego zebrania KPA są zgorszeni tym, że na ostatniej stronie Kuriera Plus pojawiło się zdjęcie piosenkarki w krótkich szortach, przepasanej pasem, na którego klamrze jest według sygnatariuszy listu krzyż chrześcijański. Każdy, kto dysponuje chociaż minimalną wiedzą na ten temat wie, że krzyż chrześcijański ma odpowiedni kształt i w tym kształcie jest symbolem, tego, co jest najświętsze w chrześcijaństwie. Oprócz chrześcijańskiego krzyża są setki innych, które niekoniecznie muszą mieć odniesienia chrześcijańskie. Ot chociażby hitlerowskie odznaczenie żelaznego krzyża. Nikomu nie przyszłoby do głowy, aby ten krzyż kojarzyć z tym na Golgocie. Krzyż jako symbol różnych wartości był znany w wielu kulturach jeszcze przed erą chrześcijańską. A zatem idąc droga rozumowania autorów listu można dojść do absurdalnego wniosku, że każdy przechodzący skrzyżowanie depcze krzyż.

Krzyż na pasie wspomnianej piosenkarki osobiście nie kojarzy mi się z krucyfiksem, a raczej z niektórymi odznaczeniami z szuflady mojego taty. Stąd też trudno mi zrozumieć święte oburzenie uczestników zebrania KPA. Łatwiej byłoby mi to zrozumieć, gdy ten protest dotyczył rzeczywistego profanowania symboli naszej wiary, w rodzaju takiego, jakie miało miejsce kilka lat temu w muzeum brooklyńskim, gdzie prezentowano wizerunek Matki Bożej wykonany z łajna oraz ostatnią wieczerzę, na której Jezus był przedstawiony jako naga kobieta. Ciekaw jestem, kto z podpisanych pod listem do Kuriera Plus był w gronie protestujących przed tym muzeum.

Przy okazji, poruszając ten temat można zapytać, czy „Kurier Plus” popełnia pomyłki. Oczywiście, tak jak każdy z nas. Pomyłek nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. Nowojorski odział KPA nie popełni takiej pomyłki, bo nie wydaje swojej nowojorskiej gazety, a powinien. Forma listu wskazuje, że znaleźliby się tam ludzie zdolni do napisania jakiegoś prostego artykułu, pod warunkiem jednak, że to, co napiszą przesączą chociaż odrobiną chrześcijańskiej miłości i odrzucą nienawiść, która ma diabła za swojego ojca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *