20 lis

Niebywały wzrost parafii

Niebywały wzrost parafii

W ostatnią niedzielę 15 listopada koncelebrowałem Mszę św. w parafii św. Jadwigi na Floral Park NY. W czasie ogłoszeń parafialnych zaskoczyła mnie informacja o liczbie zapisanych rodzin do parafii. W maju tego roku parafia liczyła 170 rodzin, a listopadzie tego roku 530. Niesamowity wzrost i to w roku pandemii, w czasie gdy wiele parafii notuje tendencje spadkowe.

Na ten wzrost składa się wiele czynników.  A najważniejsza w tym wszystkim jest postawa powszechnie lubianego proboszcza ks. dr Piotra Rożka. Ujmuje swoich parafian życzliwością, uśmiechem, poczuciem humoru i pokorą. O tej pokorze świadczy kazanie i talentach. Wspomniał o swoim talencie muzyczno- wokalnym, czy raczej jego braku. Proboszcz przytoczył słowa jego seminaryjnego profesora: „Słuchaj Piotr, gdy w czasie odprawiania pogrzebu zdecydujesz się śpiewać, to przynajmniej nie bierz od ludzi pieniędzy”. W tym parafianie nie zgadzają się ze swoim proboszczem, uważając, że ich proboszcz pięknie śpiewa.

Ks. Piotr i ja jesteśmy absolwentami Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Ks. Piotr uczestniczył w Mszy pożegnalnej przed moim wyjazdem do Ameryki. Bardzo wiele dobrego zrobił dla tej parafii pochodzący z archidiecezji lubelskiej ks. prałat Edward Wawerski, który jako ks. emeryt pomaga ks. Piotrowi w pracy duszpasterskiej.

Przy parafii jest świetnie prosperująca Polska Szkoła, w które moja bratanica Ola jest nauczycielką. Do tej Szkoły uczęszczają jej dwie córki.

Dyrektorem katechetycznym jest dr Krzysztof Gospodarzec, autor wspaniałych dwujęzycznych podręczników do religii dla polonijnych dzieci.

Oprócz tego jest wiele innych stowarzyszeń, które organizują wiele imprez z racji różnych okazji.

W najbliższą niedzielę, 22 listopada odprawię tam dwie polskie Msze św. z kazaniami o godz. 8:00 i 11:00. Tam bardzo blisko około 20 minut z Maspeth, czy Ozone Park. I nie ma tam problemów z parkingiem.

Więcej o tej parafii dowiemy się na stronie: http://www.sthedwig.church/pl/34/parafia

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *