79. Więzienny pasiak

79. Więzienny pasiak

Polski Żyd Leon Wilich był w latach 1944-45 więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau i Oświęcimiu. W roku 1949 Leon wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zabrał ze sobą obozowy pasiak, z wszytą na piersi gwiazdą Dawida. Starannie przechowywał ten pasiak w szafie aż do śmierci. Pewnego razu pokazał przyjaciołom swój więzienny strój i powiedział: „Kiedy przychodzą dni pełne problemów i zmartwień, wtedy idę do szafy, wyciągam z pudła pasiak, wkładam go na siebie, staję przed lustrem i trochę sobie popłaczę. Następnie zdejmuje mój więzienny strój, wkładam go z powrotem do szafy i wtedy znikają wszelkie problemy i zmartwienia, jestem spokojny”.

Wspomnienie najtrudniejszych dni pomagało Leonowi poustawiać wszystko we właściwej perspektywie. Uświadamiało mu co w życiu jest najważniejsze.


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer16684/public_html/ryszardkoper/wp-content/themes/rkoper/single-przyklad.php on line 86