11 Sty

W posłudze polskim emigrantom

Diecezja Brooklyn liczy około miliona sześćset tysięcy katolików. Jest to diecezja wieloetniczna i emigrancka. Od 1 sierpnia 2003 roku ordynariuszem diecezji jest ks. bp Nicholas DiMarzio, który wiele troski poświęca duszpasterstwu emigrantów i poszczególnych grup etnicznych.  Duszpasterstwo z uwzględnieniem etniczności było koordynowane do tej pory przez poszczególne apostolaty, był między innymi Apostolat Polski. Tu warto dodać, że w diecezji Brooklyńskiej, polska grupa etniczna jest trzecią co do wielkości. Na czele Apostolatu stał koordynator. W minionych latach koordynatorem Polskiego Apostolatu był ks. prałat Piotr Zendzian, a po nim ks. kanonik Witold Mroziewski. 

W ostatnim  czasie duszpasterstwu etnicznemu prowadzonemu przez poszczególne apostolaty nadano trochę inny charakter, co jest uwzględnione w ich nazwie. I tak Polski Apostolat nazywa się teraz „Ministry to the Polish Immigrants”, co można przetłumaczyć „Posługa duszpasterska polskim emigrantom”. Pierwszym koordynatorem Posługi został ks. Grzegorz Stasiak z kapłan diecezji Łomżyńskiej, który obecnie pięknie pracuje w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej na Dolnym Brooklynie, gdzie jest spora grupa polonijna. Wcześniej pełnił posługę duszpasterską w parafii Świętego Krzyża w Maspeth. Tam między innym zorganizował monumentalne przedstawienie Męki Chrystusa, które w tym roku będzie prezentowane nie tylko na ulicach Maspeth, ale także w dzielnicy brooklyńskiej zamieszkałej głownie przez Żydów.

Ks. Grzegorz obeznany jest ze sferą wirtualna, którą wykorzystuje w koordynowaniu  duszpasterstwa polonijnego w diecezji Brooklyn i tylko patrzeć jak pojawi się strona internetowa „Ministry to the Polish Immigrants”, na której znajdziemy informacje co dzieje się w życiu religijnym Polonii w naszej diecezji, która obejmującej Brooklyn i Queens. Można powiedzieć, że w tej dziedzinie ks. Grzegorz wprowadza koordynowanie duszpasterstwa polonijnego w XXI wiek.  W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić skuteczne duszpasterstwo bez wykorzystania sfery wirtualne. Internet daje dodatkową możliwość dotarcia do ludzi, których nie widzimy w kościele lub bardzo rzadko.

Tygodnik Kurier Plus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *