30 Cze

Wakacyjny spacer po cmentarzu

Wakacyjny spacer po cmentarzu

W piękne sobotnie popołudnie wy­brałem się na rodzinny cmentarz w Majdanie Sopockim, aby odwiedzić groby rodziców, krewniaków i znajo­mych. Lubię spacerować cmentarnymi alejka­mi. Czytam nazwiska, daty, napisy na­grobne i przypominam sobie, to co w na­szym życiu najważniejsze. A jest to jest potrzebne, aby mądrze przeżywać każdą darowaną chwilę życia.

Podczas ponad czterokilometrowej wę­drówki na cmentarz poprzez łąki, pola i lasy wspominałem piękny cmentarz Krzysztofa Kolumba w Hawanie, który odwiedziłem z pielgrzymami w czerwcu tego roku. Na cmentarzu znajduje się grób Amelii Goyre de la Hoz. Na grobie za­wsze są świeże kwiaty i można spotkać przy nim młode małżeństwa i matki z dziećmi. Grób ten odwiedził także bło­gosławiony Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki na Kubę.

Amelia Goyre de la Hoz zmarła wraz z noworodkiem przy porodzie, na począt­ku XX wieku. Według miejscowego zwyczaju w rodzinnym grobowcu pocho­wano ją z nowonarodzonym dzieckiem złożonym u jej stóp. Zrozpaczony mąż Jose, przychodził codziennie na grób, pu­kał w pomnik i nawoływał, aby się obu­dziła. Wiele razy obchodził grób dookoła i nigdy nie odwracał się do grobu pleca­mi.

Po kilku latach otwarto grobowiec, aby pochować kolejną osobę. Ku zaskoczeniu obecnych tam osób okazało się, że oba ciała były nienaruszone, a dziecko nie le­żało u stóp Amelii, ale spoczywało w jej ramionach. Dla zgromadzonych był to ewidentny cud, znak z nieba. Wkrótce grób stal się miejscem kultu. Zaczęli do niego przybywać pielgrzymi, modląc się za ciężko chorych i umierają­cych, albo z prośbami o potomstwo dla bezpłodnych par.

Dzisiaj grób także odwiedzają liczni pielgrzymi. Obchodzą go i zgodnie z przyjętym zwyczajem pukają w pomnik specjalnymi kołatkami. Często zostawiają także kamienne tabliczki z wyrytymi po­dziękowaniami za doznane cuda. I tak jak mąż zmarłej- Jose – nigdy nie odwracają się plecami do Amelii.

Jak widzimy na cmentarzach możemy spotkać miłość sięgającą poza grób. Tego też możemy się tam nauczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *